Vishay/Dale IHSM7832ER1R8L
IHSM7832ER1R8L picture photo
Mfg. Part Number
IHSM7832ER1R8L
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 8.5A 13 MOHM SMD
Datasheet Download
IHSM7832ER1R8L.pdf
Availability of IHSM7832ER1R8L
QUANTITY
IHSM7832ER1R8L Order Process
Ship out your order
Specifications of IHSM7832ER1R8L
Internal Part NumberEIS-IHSM7832ER1R8L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesIHSM-7832
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance1.8µH
Tolerance±15%
Current Rating8.5A
Current - Saturation4A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)13 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.840" L x 0.320" W (21.34mm x 8.13mm)
Height - Seated (Max)0.285" (7.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHSM7832ER1R8L
Related LinksIHSM783, IHSM7832ER1R8L Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHSM7832ER1R8L Details Description
Related parts for IHSM7832ER1R8L
CONN DB25 CRIMP MALE YLW CHROME datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 8POS datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 1.9MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN JUMPER AMC PLUG-PLUG 1000MM datasheet.pdf