Infineon Technologies IHW40T120
IHW40T120 picture photo
Mfg. Part Number
IHW40T120
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 1200V 75A 270W TO247-3
Datasheet Download
IHW40T120.pdf
Availability of IHW40T120
QUANTITY
IHW40T120 Order Process
Ship out your order
Specifications of IHW40T120
Internal Part NumberEIS-IHW40T120
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 11/Aug/2015
Standard Package240
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
SeriesTrenchStop®
PackagingTube
IGBT TypeTrench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)75A
Current - Collector Pulsed (Icm)105A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.3V @ 15V, 40A
Power - Max270W
Switching Energy6.5mJ
Input TypeStandard
Gate Charge203nC
Td (on/off) @ 25°C48ns/480ns
Test Condition600V, 40A, 15 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)195ns
Package / CaseTO-247-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackagePG-TO247-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHW40T120
Related LinksIHW4, IHW40T120 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IHW40T120 Details Description
Related parts for IHW40T120
DIODE ZENER 43V 250MW SOD882 datasheet.pdf
FUSE GLASS 200MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 0.47 OHM 1% 0.6W 2010 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.18V/ADJ 16SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO 10PS VERT GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 2000PF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.2W US6 datasheet.pdf