Infineon Technologies IHW40T120
IHW40T120 picture photo
Mfg. Part Number
IHW40T120
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 1200V 75A 270W TO247-3
Datasheet Download
IHW40T120.pdf
Availability of IHW40T120
QUANTITY
IHW40T120 Order Process
Ship out your order
Specifications of IHW40T120
Internal Part NumberEIS-IHW40T120
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 11/Aug/2015
Standard Package240
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
SeriesTrenchStop®
PackagingTube
IGBT TypeTrench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)75A
Current - Collector Pulsed (Icm)105A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.3V @ 15V, 40A
Power - Max270W
Switching Energy6.5mJ
Input TypeStandard
Gate Charge203nC
Td (on/off) @ 25°C48ns/480ns
Test Condition600V, 40A, 15 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)195ns
Package / CaseTO-247-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackagePG-TO247-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHW40T120
Related LinksIHW4, IHW40T120 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IHW40T120 Details Description
Related parts for IHW40T120
IC TXRX 4BIT DUAL ECL-TTL 28PLCC datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 4V X6S 0603 datasheet.pdf
CBL 15POS 0.5MM JMPR TYPE D 10" datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 48POS datasheet.pdf