XP Power IK2403SA
IK2403SA picture photo
Mfg. Part Number
IK2403SA
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 0.25W
Datasheet Download
IK2403SA.pdf
Availability of IK2403SA
QUANTITY
IK2403SA Order Process
Ship out your order
Specifications of IK2403SA
Internal Part NumberEIS-IK2403SA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationIK Series Declaration of Conformity
Standard Package40
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesIK
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)75.7mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case4-SIP Module
Size / Dimension0.46" L x 0.24" W x 0.40" H (11.7mm x 6.0mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency60%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IK2403SA
Related LinksIK24, IK2403SA Datasheet, XP Power Distributor
IK2403SA Details Description
Related parts for IK2403SA
THYRISTOR TVS 80V 250A 3PIN RADL datasheet.pdf
VARISTOR 354V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES 147 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 270MA 1.8 OHM datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 120W datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C SNT-8A datasheet.pdf
RES 560K OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
ASPJ RECPT ASSY datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 2.1A 42 MOHM SMD datasheet.pdf
BLOW-MOLDED PARTS datasheet.pdf
IC REG LDO 2.1V 0.15A 4XDFN datasheet.pdf