Infineon Technologies IKD04N60RF
IKD04N60RF picture photo
Mfg. Part Number
IKD04N60RF
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 600V 8A 75W TO252-3
Datasheet Download
IKD04N60RF.pdf
Availability of IKD04N60RF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IKD04N60RF Order Process
Ship out your order
Specifications of IKD04N60RF
Internal Part NumberEIS-IKD04N60RF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingCover Tape Width Update 17/Jun/2015
Cover Tape Width Cancellation 14/Jul/2015
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
SeriesTrenchStop®
PackagingTape & Reel (TR)
IGBT TypeTrench
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)8A
Current - Collector Pulsed (Icm)12A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.5V @ 15V, 4A
Power - Max75W
Switching Energy110µJ
Input TypeStandard
Gate Charge27nC
Td (on/off) @ 25°C12ns/116ns
Test Condition400V, 4A, 43 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)34ns
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device PackagePG-TO252-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IKD04N60RF
Related LinksIKD04, IKD04N60RF Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IKD04N60RF Details Description
Related parts for IKD04N60RF
SENSOR MAGNETIC SPDT/CO 5W 175V datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V X5R 0805 datasheet.pdf
HEADER OPEN .018"DIA .900 52POS datasheet.pdf
RES 113 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
10+10 WAY MALE CRIMP L/BORE datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 106MA 4 OHM TH datasheet.pdf
XCEDE HD RT 2W 3PVH 6COL WK datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 60W datasheet.pdf
AB 8C 8#16 SKT PLUG datasheet.pdf
FO C/A LC BRN LC XG AQU datasheet.pdf
Serial Input, 14-Bit/16-Bit DAC IC datasheet.pdf
Capacitors TRIMMER 1.4-3PF 100V SMD datasheet.pdf