JAE Electronics IL-12P-S3FP2
IL-12P-S3FP2 picture photo
Mfg. Part Number
IL-12P-S3FP2
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 12POS 2.5MM
Datasheet Download
IL-12P-S3FP2.pdf
Availability of IL-12P-S3FP2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IL-12P-S3FP2 Order Process
Ship out your order
Specifications of IL-12P-S3FP2
Internal Part NumberEIS-IL-12P-S3FP2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package596
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesIL
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeFriction Lock
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBrown
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IL-12P-S3FP2
Related LinksIL-12P, IL-12P-S3FP2 Datasheet, JAE Electronics Distributor
IL-12P-S3FP2 Details Description
Related parts for IL-12P-S3FP2
CAP CER 0.2PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 100A AC/DC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC FPGA 81 I/O 100TQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
KJA 8C 8#20 SKT PLUG datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 2.1A DO214AC datasheet.pdf
CAP CER 240PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf