JAE Electronics IL-12S-S3L-(N)
IL-12S-S3L-(N) picture photo
Mfg. Part Number
IL-12S-S3L-(N)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HEADER 12POS 2.5MM
Datasheet Download
IL-12S-S3L-(N).pdf
Availability of IL-12S-S3L-(N)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IL-12S-S3L-(N) Order Process
Ship out your order
Specifications of IL-12S-S3L-(N)
Internal Part NumberEIS-IL-12S-S3L-(N)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,924
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesIL
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions12
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact TerminationCrimp
Fastening TypeFriction Lock
ColorBrown
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IL-12S-S3L-(N)
Related LinksIL-12S-, IL-12S-S3L-(N) Datasheet, JAE Electronics Distributor
IL-12S-S3L-(N) Details Description
Related parts for IL-12S-S3L-(N)
FUSE HLDR BLADE 125V 20A PNL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 50VC R6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 26POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf