JAE Electronics IL-312-100PB-VF-A1-E2000
IL-312-100PB-VF-A1-E2000 picture photo
Mfg. Part Number
IL-312-100PB-VF-A1-E2000
Brief Description
CONN HEADER 100POS 0.5MM SMD
Datasheet Download
IL-312-100PB-VF-A1-E2000.pdf
Availability of IL-312-100PB-VF-A1-E2000
QUANTITY
IL-312-100PB-VF-A1-E2000 Order Process
Ship out your order
Specifications of IL-312-100PB-VF-A1-E2000
Internal Part NumberEIS-IL-312-100PB-VF-A1-E2000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesIL-312
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions100
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights2.5mm, 3mm
Height Above Board0.061" (1.55mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IL-312-100PB-VF-A1-E2000
Related LinksIL-312-100PB, IL-312-100PB-VF-A1-E2000 Datasheet, JAE Electronics Distributor
IL-312-100PB-VF-A1-E2000 Details Description
Related parts for IL-312-100PB-VF-A1-E2000
CONN SPADE 16-22 AWG #6 RED PIDG datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit datasheet.pdf
KIT COMBO MULTIMETER HVAC datasheet.pdf
CONN CAP 9POS UNIV-M-N-L GRAY datasheet.pdf
TVS DIODE 20.5VWM DO204AC datasheet.pdf
IC FPGA 201 I/O 256BGA datasheet.pdf
NTC THERMISTOR M 891/68 K/J 5% datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 360MA 1.18 OHM datasheet.pdf