JAE Electronics IL-312-100PB-VF-A1
IL-312-100PB-VF-A1 picture photo
Mfg. Part Number
IL-312-100PB-VF-A1
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 100POS 0.5MM SMD
Datasheet Download
IL-312-100PB-VF-A1.pdf
Availability of IL-312-100PB-VF-A1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IL-312-100PB-VF-A1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IL-312-100PB-VF-A1
Internal Part NumberEIS-IL-312-100PB-VF-A1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple devices Apr/2013
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesIL-312
PackagingTray
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions100
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights2.5mm, 3mm
Height Above Board0.061" (1.55mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IL-312-100PB-VF-A1
Related LinksIL-312-10, IL-312-100PB-VF-A1 Datasheet, JAE Electronics Distributor
IL-312-100PB-VF-A1 Details Description
Related parts for IL-312-100PB-VF-A1
RES 12 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
10P MTA156 ASSY 22AWG RED LF datasheet.pdf
RES 1K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 500MA 250VAC 2SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR 4915 datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CONN M8 FML 4POS datasheet.pdf