JAE Electronics IL-312-80PB-VF-A1-E3500
IL-312-80PB-VF-A1-E3500 picture photo
Mfg. Part Number
IL-312-80PB-VF-A1-E3500
Brief Description
CONN HEADER PIN 80POS 0.5MM SMD
Datasheet Download
IL-312-80PB-VF-A1-E3500.pdf
Availability of IL-312-80PB-VF-A1-E3500
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IL-312-80PB-VF-A1-E3500 Order Process
Ship out your order
Specifications of IL-312-80PB-VF-A1-E3500
Internal Part NumberEIS-IL-312-80PB-VF-A1-E3500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple devices Apr/2013
Standard Package3,500
SeriesIL-312
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions80
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights2.5mm, 3mm
Height Above Board0.061" (1.55mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IL-312-80PB-VF-A1-E3500
Related LinksIL-312-80PB, IL-312-80PB-VF-A1-E3500 Datasheet, JAE Electronics Distributor
IL-312-80PB-VF-A1-E3500 Details Description
Related parts for IL-312-80PB-VF-A1-E3500
IC 2.63V SUPPLY MONITOR 8-SOIC datasheet.pdf
IC RS-232 SERIAL 230KBPS 20-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 24POS datasheet.pdf
RES 336 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC LINE RCVR LVDS QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
PAC-S300-RV24 CBL ASSY datasheet.pdf
CONN HDR 23POS 0.070 T/H TIN datasheet.pdf