JAE Electronics IL-312-A70SB-VF-A1
IL-312-A70SB-VF-A1 picture photo
Mfg. Part Number
IL-312-A70SB-VF-A1
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RCPT 70POS 0.5MM SMD
Datasheet Download
IL-312-A70SB-VF-A1.pdf
Availability of IL-312-A70SB-VF-A1
QUANTITY
IL-312-A70SB-VF-A1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IL-312-A70SB-VF-A1
Internal Part NumberEIS-IL-312-A70SB-VF-A1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple devices Apr/2013
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesIL-312
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions70
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights2.5mm, 3mm
Height Above Board0.087" (2.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IL-312-A70SB-VF-A1
Related LinksIL-312-A7, IL-312-A70SB-VF-A1 Datasheet, JAE Electronics Distributor
IL-312-A70SB-VF-A1 Details Description
Related parts for IL-312-A70SB-VF-A1
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.6V 0.5A SOT223-6 datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
CONN PLUG 2 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 374 OHM 1% 5W datasheet.pdf
UM3030 UNIV MAT 5 M CBL TK1 SPEC datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf