JAE Electronics IL-FPR-13S-HF-N1
IL-FPR-13S-HF-N1 picture photo
Mfg. Part Number
IL-FPR-13S-HF-N1
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 13POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
IL-FPR-13S-HF-N1.pdf
Availability of IL-FPR-13S-HF-N1
QUANTITY
IL-FPR-13S-HF-N1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IL-FPR-13S-HF-N1
Internal Part NumberEIS-IL-FPR-13S-HF-N1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesIL-FPR
PackagingTray
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions13
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.075" (1.90mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Housing MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A per Contact
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IL-FPR-13S-HF-N1
Related LinksIL-FPR-1, IL-FPR-13S-HF-N1 Datasheet, JAE Electronics Distributor
IL-FPR-13S-HF-N1 Details Description
Related parts for IL-FPR-13S-HF-N1
IC FLASH 4MBIT 70NS 32PLCC datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.15W EMT6 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 36POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 56POS GOLD datasheet.pdf
HANDLE OVAL NICKEL FINISH BRASS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 600W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 47 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf