JAE Electronics IL-FPR-18S-VF-N1
IL-FPR-18S-VF-N1 picture photo
Mfg. Part Number
IL-FPR-18S-VF-N1
Brief Description
CONN FPC VERT 18POS 0.50MM SMD
Datasheet Download
IL-FPR-18S-VF-N1.pdf
Availability of IL-FPR-18S-VF-N1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IL-FPR-18S-VF-N1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IL-FPR-18S-VF-N1
Internal Part NumberEIS-IL-FPR-18S-VF-N1
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions18
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.154" (3.90mm)
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A per Contact
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IL-FPR-18S-VF-N1
Related LinksIL-FPR-1, IL-FPR-18S-VF-N1 Datasheet, JAE Electronics Distributor
IL-FPR-18S-VF-N1 Details Description
Related parts for IL-FPR-18S-VF-N1
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 1W DO214AC datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 9V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 200MW 1005 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 630MA 2.53 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT PIN datasheet.pdf