JAE Electronics IL-FPR-34S-HF-N1
IL-FPR-34S-HF-N1 picture photo
Mfg. Part Number
IL-FPR-34S-HF-N1
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 34POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
IL-FPR-34S-HF-N1.pdf
Availability of IL-FPR-34S-HF-N1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IL-FPR-34S-HF-N1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IL-FPR-34S-HF-N1
Internal Part NumberEIS-IL-FPR-34S-HF-N1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 11/Apr/2014
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesIL-FPR
PackagingTray
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions34
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.075" (1.90mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Housing MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A per Contact
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IL-FPR-34S-HF-N1
Related LinksIL-FPR-3, IL-FPR-34S-HF-N1 Datasheet, JAE Electronics Distributor
IL-FPR-34S-HF-N1 Details Description
Related parts for IL-FPR-34S-HF-N1
RES SMD 15.8K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X32MM BALL 120VAC datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 60A PPAK SO-8 datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 360PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf