JAE Electronics IL-FPR-37S-HF-N1
IL-FPR-37S-HF-N1 picture photo
Mfg. Part Number
IL-FPR-37S-HF-N1
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 37POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
IL-FPR-37S-HF-N1.pdf
Availability of IL-FPR-37S-HF-N1
QUANTITY
IL-FPR-37S-HF-N1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IL-FPR-37S-HF-N1
Internal Part NumberEIS-IL-FPR-37S-HF-N1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions37
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.075" (1.90mm)
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A per Contact
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IL-FPR-37S-HF-N1
Related LinksIL-FPR-3, IL-FPR-37S-HF-N1 Datasheet, JAE Electronics Distributor
IL-FPR-37S-HF-N1 Details Description
Related parts for IL-FPR-37S-HF-N1
CONN TEST PROBE 3LEGS RED PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC RS-232 DRVR/RCVR MLTPL20TSSOP datasheet.pdf
IC PWR SWITCH USB 1.5A 8MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
IC PROSLIC SGL FXS ANLG 48-QFN datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
TV 100C 100#22D SKT PLUG datasheet.pdf
12V, SOT23, PNP medium power transistor IC datasheet.pdf