JAE Electronics IL-FPR-38S-HF-N1
IL-FPR-38S-HF-N1 picture photo
Mfg. Part Number
IL-FPR-38S-HF-N1
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 38POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
IL-FPR-38S-HF-N1.pdf
Availability of IL-FPR-38S-HF-N1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IL-FPR-38S-HF-N1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IL-FPR-38S-HF-N1
Internal Part NumberEIS-IL-FPR-38S-HF-N1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 11/Apr/2014
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions38
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.075" (1.90mm)
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A per Contact
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IL-FPR-38S-HF-N1
Related LinksIL-FPR-3, IL-FPR-38S-HF-N1 Datasheet, JAE Electronics Distributor
IL-FPR-38S-HF-N1 Details Description
Related parts for IL-FPR-38S-HF-N1
RES SMD 110 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 1.1A 16QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 274K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CAP CER 27PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER PSIS datasheet.pdf
CBL RIBN 16COND TWIST-PAIR 25' datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:1 1MHZ 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 100PF 5KV R85 AXIAL datasheet.pdf