JAE Electronics IL-G-11S-S3C2-SA
IL-G-11S-S3C2-SA picture photo
Mfg. Part Number
IL-G-11S-S3C2-SA
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN RCPT HOUSING 11POS 2.5MM
Datasheet Download
IL-G-11S-S3C2-SA.pdf
Availability of IL-G-11S-S3C2-SA
QUANTITY
IL-G-11S-S3C2-SA Order Process
Ship out your order
Specifications of IL-G-11S-S3C2-SA
Internal Part NumberEIS-IL-G-11S-S3C2-SA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesIL-G
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions11
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact TerminationCrimp
Fastening TypeFriction Lock
ColorBrown
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IL-G-11S-S3C2-SA
Related LinksIL-G-11S, IL-G-11S-S3C2-SA Datasheet, JAE Electronics Distributor
IL-G-11S-S3C2-SA Details Description
Related parts for IL-G-11S-S3C2-SA
RES ARRAY 5 RES 270 OHM 10SIP datasheet.pdf
LED COOL WHITE CLEAR 5MM RND T/H datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 17.8K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf