JAE Electronics IL-G-13P-S3L2-SA
IL-G-13P-S3L2-SA picture photo
Mfg. Part Number
IL-G-13P-S3L2-SA
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 13POS R/A 2.5MM
Datasheet Download
IL-G-13P-S3L2-SA.pdf
Availability of IL-G-13P-S3L2-SA
QUANTITY
IL-G-13P-S3L2-SA Order Process
Ship out your order
Specifications of IL-G-13P-S3L2-SA
Internal Part NumberEIS-IL-G-13P-S3L2-SA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesIL-G
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions13
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.157" (4.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeFriction Lock
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBrown
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IL-G-13P-S3L2-SA
Related LinksIL-G-13P, IL-G-13P-S3L2-SA Datasheet, JAE Electronics Distributor
IL-G-13P-S3L2-SA Details Description
Related parts for IL-G-13P-S3L2-SA
CONN RECEPT 9POS MTA-156 26AWG datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 16-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A 8SO datasheet.pdf
TRANS PNP 15V 0.5A SOT883 datasheet.pdf
CONN RCPT IN-LINE 6POS W/SCKT datasheet.pdf
CONN CORD SET R-ANGLE 22AWG 6FT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
LINK CABLE FOR SC-GU1-485 datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 975MA 160 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT SKT datasheet.pdf