JAE Electronics IL-S-11P-S2T2-EF
IL-S-11P-S2T2-EF picture photo
Mfg. Part Number
IL-S-11P-S2T2-EF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 2.0MM 11POS TIN
Datasheet Download
IL-S-11P-S2T2-EF.pdf
Availability of IL-S-11P-S2T2-EF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IL-S-11P-S2T2-EF Order Process
Ship out your order
Specifications of IL-S-11P-S2T2-EF
Internal Part NumberEIS-IL-S-11P-S2T2-EF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesIL-S
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions11
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.126" (3.20mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationKinked Pin, Solder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBrown
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IL-S-11P-S2T2-EF
Related LinksIL-S-11P, IL-S-11P-S2T2-EF Datasheet, JAE Electronics Distributor
IL-S-11P-S2T2-EF Details Description
Related parts for IL-S-11P-S2T2-EF
FIXED IND 220NH 1.04A 140 MOHM datasheet.pdf
OSC XO 48.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
CONN SOCKET HOUSING 8 POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
LEATHER WASHER datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 3.3V 25A datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 25A 125V datasheet.pdf