JAE Electronics IL-WX-10PB-HF-B-E1000E
IL-WX-10PB-HF-B-E1000E picture photo
Mfg. Part Number
IL-WX-10PB-HF-B-E1000E
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN 10POS 0.8MM SMT
Datasheet Download
IL-WX-10PB-HF-B-E1000E.pdf
Availability of IL-WX-10PB-HF-B-E1000E
QUANTITY
IL-WX-10PB-HF-B-E1000E Order Process
Ship out your order
Specifications of IL-WX-10PB-HF-B-E1000E
Internal Part NumberEIS-IL-WX-10PB-HF-B-E1000E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesIL-WX
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.059" (1.50mm)
Contact Mating Length0.071" (1.80mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IL-WX-10PB-HF-B-E1000E
Related LinksIL-WX-10PB-, IL-WX-10PB-HF-B-E1000E Datasheet, JAE Electronics Distributor
IL-WX-10PB-HF-B-E1000E Details Description
Related parts for IL-WX-10PB-HF-B-E1000E
FUSE GLASS 250MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
RES SMD 30.9 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 707.3527MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 10A 80V TO-262AA datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf