JAE Electronics IL-WX-12PB-HF-HD-S-BE
IL-WX-12PB-HF-HD-S-BE picture photo
Mfg. Part Number
IL-WX-12PB-HF-HD-S-BE
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN 12POS 0.8MM SMT
Datasheet Download
IL-WX-12PB-HF-HD-S-BE.pdf
Availability of IL-WX-12PB-HF-HD-S-BE
QUANTITY
IL-WX-12PB-HF-HD-S-BE Order Process
Ship out your order
Specifications of IL-WX-12PB-HF-HD-S-BE
Internal Part NumberEIS-IL-WX-12PB-HF-HD-S-BE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package625
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesIL-WX
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.059" (1.50mm)
Contact Mating Length0.071" (1.80mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IL-WX-12PB-HF-HD-S-BE
Related LinksIL-WX-12PB, IL-WX-12PB-HF-HD-S-BE Datasheet, JAE Electronics Distributor
IL-WX-12PB-HF-HD-S-BE Details Description
Related parts for IL-WX-12PB-HF-HD-S-BE
RES SMD 133 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CABLE PATCH CAT5E YELLOW 14' datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 42POS .100 R/ANGLE datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 350MW SOD523 datasheet.pdf
ADAPT COUPLING SIZE 1 MINI CONN datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf