JAE Electronics IL-WX-18P-HF-B-E1000E
IL-WX-18P-HF-B-E1000E picture photo
Mfg. Part Number
IL-WX-18P-HF-B-E1000E
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN 18POS 0.8MM SMT
Datasheet Download
IL-WX-18P-HF-B-E1000E.pdf
Availability of IL-WX-18P-HF-B-E1000E
QUANTITY
IL-WX-18P-HF-B-E1000E Order Process
Ship out your order
Specifications of IL-WX-18P-HF-B-E1000E
Internal Part NumberEIS-IL-WX-18P-HF-B-E1000E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesIL-WX
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.059" (1.50mm)
Contact Mating Length0.071" (1.80mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesSolder Retention
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IL-WX-18P-HF-B-E1000E
Related LinksIL-WX-18P-, IL-WX-18P-HF-B-E1000E Datasheet, JAE Electronics Distributor
IL-WX-18P-HF-B-E1000E Details Description
Related parts for IL-WX-18P-HF-B-E1000E
DIODE GEN PURP 600V 8A TO220AC datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20TSSOP datasheet.pdf
CARD EDGE 26POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN SEALING PLUG 16POS BLUE datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 33MHZ 8WSON datasheet.pdf
Crystal 19.6608MHz 30ppm 18pF 30 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 101 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf