JAE Electronics IL-WX-20P-HF-HD-S-BE
IL-WX-20P-HF-HD-S-BE picture photo
Mfg. Part Number
IL-WX-20P-HF-HD-S-BE
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN 20POS 0.8MM SMT
Datasheet Download
IL-WX-20P-HF-HD-S-BE.pdf
Availability of IL-WX-20P-HF-HD-S-BE
QUANTITY
IL-WX-20P-HF-HD-S-BE Order Process
Ship out your order
Specifications of IL-WX-20P-HF-HD-S-BE
Internal Part NumberEIS-IL-WX-20P-HF-HD-S-BE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package463
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesIL-WX
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.059" (1.50mm)
Contact Mating Length0.071" (1.80mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesSolder Retention
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IL-WX-20P-HF-HD-S-BE
Related LinksIL-WX-20P-, IL-WX-20P-HF-HD-S-BE Datasheet, JAE Electronics Distributor
IL-WX-20P-HF-HD-S-BE Details Description
Related parts for IL-WX-20P-HF-HD-S-BE
SW TURQ SPDT 2A HINGE PCB 125V datasheet.pdf
FIXED INDUCTOR THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 511K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC MCU ARM7 512KB FLASH 100TFBGA datasheet.pdf
LED ES RECT ARRAY WHITE 940 LM datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGE .100 36POS HL LOW P datasheet.pdf