JAE Electronics IL-WX-22PB-VF-B-E1000E
IL-WX-22PB-VF-B-E1000E picture photo
Mfg. Part Number
IL-WX-22PB-VF-B-E1000E
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN 22POS 0.8MM SMT
Datasheet Download
IL-WX-22PB-VF-B-E1000E.pdf
Availability of IL-WX-22PB-VF-B-E1000E
QUANTITY
IL-WX-22PB-VF-B-E1000E Order Process
Ship out your order
Specifications of IL-WX-22PB-VF-B-E1000E
Internal Part NumberEIS-IL-WX-22PB-VF-B-E1000E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesIL-WX
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions22
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.059" (1.50mm)
Contact Mating Length0.071" (1.80mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IL-WX-22PB-VF-B-E1000E
Related LinksIL-WX-22PB-, IL-WX-22PB-VF-B-E1000E Datasheet, JAE Electronics Distributor
IL-WX-22PB-VF-B-E1000E Details Description
Related parts for IL-WX-22PB-VF-B-E1000E
RECT BRIDGE GPP 50V 10A GBJ datasheet.pdf
IC OPAMP GP 750KHZ RRO 16SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
IC FILTER DUAL SWITCH CAP 20SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS STRGHT SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
MICRO 15 M 12" YEL JACKP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf