JAE Electronics IL-WX-24P-VF-B-E1000E
IL-WX-24P-VF-B-E1000E picture photo
Mfg. Part Number
IL-WX-24P-VF-B-E1000E
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN 24POS 0.8MM SMT
Datasheet Download
IL-WX-24P-VF-B-E1000E.pdf
Availability of IL-WX-24P-VF-B-E1000E
QUANTITY
IL-WX-24P-VF-B-E1000E Order Process
Ship out your order
Specifications of IL-WX-24P-VF-B-E1000E
Internal Part NumberEIS-IL-WX-24P-VF-B-E1000E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesIL-WX
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions24
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.059" (1.50mm)
Contact Mating Length0.071" (1.80mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesSolder Retention
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IL-WX-24P-VF-B-E1000E
Related LinksIL-WX-24P-, IL-WX-24P-VF-B-E1000E Datasheet, JAE Electronics Distributor
IL-WX-24P-VF-B-E1000E Details Description
Related parts for IL-WX-24P-VF-B-E1000E
CONN HDR 2MM MALE 1ROW STR 1POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf