JAE Electronics IL-WX-24P-VF-BE
IL-WX-24P-VF-BE picture photo
Mfg. Part Number
IL-WX-24P-VF-BE
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN 24POS 0.8MM SMT
Datasheet Download
IL-WX-24P-VF-BE.pdf
Availability of IL-WX-24P-VF-BE
QUANTITY
IL-WX-24P-VF-BE Order Process
Ship out your order
Specifications of IL-WX-24P-VF-BE
Internal Part NumberEIS-IL-WX-24P-VF-BE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package417
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesIL-WX
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions24
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.059" (1.50mm)
Contact Mating Length0.071" (1.80mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesSolder Retention
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IL-WX-24P-VF-BE
Related LinksIL-WX-2, IL-WX-24P-VF-BE Datasheet, JAE Electronics Distributor
IL-WX-24P-VF-BE Details Description
Related parts for IL-WX-24P-VF-BE
IC RTC CLK/CALENDAR SPI 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC OPAMP VGA 600MHZ 16WQFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9, 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf