JAE Electronics IL-WX-24PB-VF-B-E1000E
IL-WX-24PB-VF-B-E1000E picture photo
Mfg. Part Number
IL-WX-24PB-VF-B-E1000E
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN 24POS 0.8MM SMT
Datasheet Download
IL-WX-24PB-VF-B-E1000E.pdf
Availability of IL-WX-24PB-VF-B-E1000E
QUANTITY
IL-WX-24PB-VF-B-E1000E Order Process
Ship out your order
Specifications of IL-WX-24PB-VF-B-E1000E
Internal Part NumberEIS-IL-WX-24PB-VF-B-E1000E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesIL-WX
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions24
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.059" (1.50mm)
Contact Mating Length0.071" (1.80mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IL-WX-24PB-VF-B-E1000E
Related LinksIL-WX-24PB-, IL-WX-24PB-VF-B-E1000E Datasheet, JAE Electronics Distributor
IL-WX-24PB-VF-B-E1000E Details Description
Related parts for IL-WX-24PB-VF-B-E1000E
OPTOISO 3.75KV OPN COLLECTOR 8SO datasheet.pdf
3 ROW R/A RECEPT SOLDER GP datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
HEX KEY L SHAPE 14MM 5.39" datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 800MA 540 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CABLE DVI(24+1) CON 3' 28AWG datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 24V 225W datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 2W SMBJ datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 12 14 14S datasheet.pdf
CAP FILM 0.0051UF 5% 2000VDC AXI datasheet.pdf