JAE Electronics IL-WX-36PB-VF-BE
IL-WX-36PB-VF-BE picture photo
Mfg. Part Number
IL-WX-36PB-VF-BE
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN 36POS 0.8MM SMT
Datasheet Download
IL-WX-36PB-VF-BE.pdf
Availability of IL-WX-36PB-VF-BE
QUANTITY
IL-WX-36PB-VF-BE Order Process
Ship out your order
Specifications of IL-WX-36PB-VF-BE
Internal Part NumberEIS-IL-WX-36PB-VF-BE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package313
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesIL-WX
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions36
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.059" (1.50mm)
Contact Mating Length0.071" (1.80mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IL-WX-36PB-VF-BE
Related LinksIL-WX-36, IL-WX-36PB-VF-BE Datasheet, JAE Electronics Distributor
IL-WX-36PB-VF-BE Details Description
Related parts for IL-WX-36PB-VF-BE
TVS DIODE 22VWM 35.5VC DO204AC datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 15POS 2.00MM datasheet.pdf
TERM MALE PWR BRS TIN 14-20AWG datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08MM datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 4 Position Through Hole, Vertical datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 2POS SKT datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC 45 GRN 10A 4C datasheet.pdf