JAE Electronics IL-WX-8PB-HF-B-E1000E
IL-WX-8PB-HF-B-E1000E picture photo
Mfg. Part Number
IL-WX-8PB-HF-B-E1000E
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN 8POS 0.8MM SMT
Datasheet Download
IL-WX-8PB-HF-B-E1000E.pdf
Availability of IL-WX-8PB-HF-B-E1000E
QUANTITY
IL-WX-8PB-HF-B-E1000E Order Process
Ship out your order
Specifications of IL-WX-8PB-HF-B-E1000E
Internal Part NumberEIS-IL-WX-8PB-HF-B-E1000E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesIL-WX
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions8
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.059" (1.50mm)
Contact Mating Length0.071" (1.80mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IL-WX-8PB-HF-B-E1000E
Related LinksIL-WX-8PB-, IL-WX-8PB-HF-B-E1000E Datasheet, JAE Electronics Distributor
IL-WX-8PB-HF-B-E1000E Details Description
Related parts for IL-WX-8PB-HF-B-E1000E
TRIMMER 100K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 14POS R/A datasheet.pdf
IC ADC 8BIT HS 28-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
IPD 6.5-3MM SHLD 3W SPST M12 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 200W datasheet.pdf
CONN HDR 69POS 0.100 PRESS FIT datasheet.pdf
FIXED IND 91UH 280MA 4.3 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 6.7PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf