JAE Electronics IL-Y-11P-S15T2-EF
IL-Y-11P-S15T2-EF picture photo
Mfg. Part Number
IL-Y-11P-S15T2-EF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN 11POS 1.5MM CRIMP
Datasheet Download
IL-Y-11P-S15T2-EF.pdf
Availability of IL-Y-11P-S15T2-EF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IL-Y-11P-S15T2-EF Order Process
Ship out your order
Specifications of IL-Y-11P-S15T2-EF
Internal Part NumberEIS-IL-Y-11P-S15T2-EF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,250
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesIL-Y
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions11
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.059" (1.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.118" (3.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationKinked Pin, Solder
Fastening TypeFriction Lock
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBrown
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IL-Y-11P-S15T2-EF
Related LinksIL-Y-11P, IL-Y-11P-S15T2-EF Datasheet, JAE Electronics Distributor
IL-Y-11P-S15T2-EF Details Description
Related parts for IL-Y-11P-S15T2-EF
IC 2-1 QUAD SELECT/MUX 16-TVSOP datasheet.pdf
IC SS TXRX MODEM 45MHZ 100QFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 9A DPAK datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 3% SOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 3.6NH 840MA 66 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf