JAE Electronics IL-Y-12P-S15L2-EF
IL-Y-12P-S15L2-EF picture photo
Mfg. Part Number
IL-Y-12P-S15L2-EF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN 12POS 1.5MM CRIMP
Datasheet Download
IL-Y-12P-S15L2-EF.pdf
Availability of IL-Y-12P-S15L2-EF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IL-Y-12P-S15L2-EF Order Process
Ship out your order
Specifications of IL-Y-12P-S15L2-EF
Internal Part NumberEIS-IL-Y-12P-S15L2-EF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesIL-Y
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.059" (1.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.118" (3.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationKinked Pin, Solder
Fastening TypeFriction Lock
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBrown
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IL-Y-12P-S15L2-EF
Related LinksIL-Y-12P, IL-Y-12P-S15L2-EF Datasheet, JAE Electronics Distributor
IL-Y-12P-S15L2-EF Details Description
Related parts for IL-Y-12P-S15L2-EF
HORIZ LONG PARTITION 446-HLP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
INPUT MODULE 8 DIGITAL datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 0.8A TO92 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 2W DO204AL datasheet.pdf
Connector Socket 23 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf