JAE Electronics IL-Z-11P-S125L3-E
IL-Z-11P-S125L3-E picture photo
Mfg. Part Number
IL-Z-11P-S125L3-E
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 1.25MM 11POS R/A TIN
Datasheet Download
IL-Z-11P-S125L3-E.pdf
Availability of IL-Z-11P-S125L3-E
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IL-Z-11P-S125L3-E Order Process
Ship out your order
Specifications of IL-Z-11P-S125L3-E
Internal Part NumberEIS-IL-Z-11P-S125L3-E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesIL-Z
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions11
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.049" (1.25mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.108" (2.75mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBrown
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IL-Z-11P-S125L3-E
Related LinksIL-Z-11P, IL-Z-11P-S125L3-E Datasheet, JAE Electronics Distributor
IL-Z-11P-S125L3-E Details Description
Related parts for IL-Z-11P-S125L3-E
CABINET ALUMINUM GRAY 4"L X 6"W datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 32A PLUS247 datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 100V 10% BX 1825 datasheet.pdf
RES 1.69M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 256MBIT 5NS 60FBGA datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.051UF RADIAL datasheet.pdf