Schaffner EMC Inc. IL13-EU1-H05-3100-200
IL13-EU1-H05-3100-200 picture photo
Mfg. Part Number
IL13-EU1-H05-3100-200
Manufacturer
Product Category
Power, Line Cables
Brief Description
LOCKING LINE CORD 3 COND EU 2M
Datasheet Download
IL13-EU1-H05-3100-200.pdf
Availability of IL13-EU1-H05-3100-200
QUANTITY
IL13-EU1-H05-3100-200 Order Process
Ship out your order
Specifications of IL13-EU1-H05-3100-200
Internal Part NumberEIS-IL13-EU1-H05-3100-200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Productil13-series-iec-lock-power-cords
Standard Package10
Category Cable Assemblies
FamilyPower, Line Cables
SeriesIL 13
StyleMale Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
1st ConnectorCEE 7/7, Right Angle
2nd ConnectorIEC 320-C13
Number of Conductors3
Cord TypeH05VV-F
Wire Gauge18 AWG
Shielding-
Length6.67' (2.03m)
Approval MarksCSA, KEMA, RoHS, UR
Approved CountriesCanada, Netherlands, United States, United Kingdom
ColorBlack
Voltage Rating250V
Current Rating10A
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IL13-EU1-H05-3100-200
Related LinksIL13-EU1-H, IL13-EU1-H05-3100-200 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
IL13-EU1-H05-3100-200 Details Description
Related parts for IL13-EU1-H05-3100-200
HEATSHRINK 1/16 IN X 4FT CLEAR datasheet.pdf
RES SMD 88.7K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 13MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SMINI2 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 175MA 4.3 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
ANT WIRELESS UHF 490-500MHZ 26" datasheet.pdf