Schaffner EMC Inc. IL19-C20-H05-3150-200
IL19-C20-H05-3150-200 picture photo
Mfg. Part Number
IL19-C20-H05-3150-200
Brief Description
16A CORD C19 PLUG-C20 PLUG 200CM
Datasheet Download
IL19-C20-H05-3150-200.pdf
Availability of IL19-C20-H05-3150-200
QUANTITY
IL19-C20-H05-3150-200 Order Process
Ship out your order
Specifications of IL19-C20-H05-3150-200
Internal Part NumberEIS-IL19-C20-H05-3150-200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductIEC Lock Power Cord Expansion
Standard Package50
Category Cable Assemblies
FamilyPower, Line Cables
Series-
StyleMale Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
1st ConnectorIEC 320-C20
2nd ConnectorIEC 320-C19
Number of Conductors3
Cord TypeSJT
Wire Gauge14 AWG
Shielding-
Length6.56' (2.00m)
Approval MarksCSA, KEMA, PSE, RoHS, UR
Approved CountriesCanada, Japan, Netherlands, United Kingdom, United States
ColorBlack
Voltage Rating250V
Current Rating16A
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IL19-C20-H05-3150-200
Related LinksIL19-C20-H, IL19-C20-H05-3150-200 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
IL19-C20-H05-3150-200 Details Description
Related parts for IL19-C20-H05-3150-200
FILTER 10.7 MHZ 180 KHZ BAND SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 8.66KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS PNL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FRAM 16KBIT 20MHZ 8TDFN datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 0.100 SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf