Vishay Semiconductor/Opto Division IL300-EF-X007T
IL300-EF-X007T picture photo
Mfg. Part Number
IL300-EF-X007T
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Brief Description
OPTOISO 5.3KV PHVOLT 8SMD
Datasheet Download
IL300-EF-X007T.pdf
Availability of IL300-EF-X007T
QUANTITY
IL300-EF-X007T Order Process
Ship out your order
Specifications of IL300-EF-X007T
Internal Part NumberEIS-IL300-EF-X007T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Channels1
Voltage - Isolation5300Vrms
Current Transfer Ratio (Min)-
Current Transfer Ratio (Max)-
Turn On / Turn Off Time (Typ)-
Rise / Fall Time (Typ)1µs, 1µs
Input TypeDC
Output TypePhotovoltaic, Linearized
Voltage - Output (Max)500mV
Current - Output / Channel70µA (Typ)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.25V
Current - DC Forward (If) (Max)60mA
Vce Saturation (Max)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD, Gull Wing
Supplier Device Package8-SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IL300-EF-X007T
Related LinksIL300-E, IL300-EF-X007T Datasheet, Vishay Semiconductor/Opto Division Distributor
IL300-EF-X007T Details Description
Related parts for IL300-EF-X007T
ROUND SPACER 0.125" NYLON 13/16" datasheet.pdf
DEKAFIX GW 5 MARKED 36 50/CD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 7.3A 8WDFN datasheet.pdf
GRIPPING MATERIAL BLK 10.25"X72' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 2.94 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 1600VDC AXIA datasheet.pdf