Vishay/Dale ILC0603ER6N8K
ILC0603ER6N8K picture photo
Mfg. Part Number
ILC0603ER6N8K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8NH 300MA 220 MOHM
Datasheet Download
ILC0603ER6N8K.pdf
Availability of ILC0603ER6N8K
QUANTITY
ILC0603ER6N8K Order Process
Ship out your order
Specifications of ILC0603ER6N8K
Internal Part NumberEIS-ILC0603ER6N8K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesILC-0603
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreCeramic
Inductance6.8nH
Tolerance±10%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)220 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant3GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.037" (0.95mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ILC0603ER6N8K
Related LinksILC060, ILC0603ER6N8K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ILC0603ER6N8K Details Description
Related parts for ILC0603ER6N8K
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
CBL RIBN 34COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 11.5A TO-220F datasheet.pdf
LED CBI PRISM BLVL YW/GRN SIL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
RES SMD 21.5KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 2% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 10% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf