Vishay/Dale ILC0805ER12NK
ILC0805ER12NK picture photo
Mfg. Part Number
ILC0805ER12NK
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 12NH 300MA 350 MOHM
Datasheet Download
ILC0805ER12NK.pdf
Availability of ILC0805ER12NK
QUANTITY
ILC0805ER12NK Order Process
Ship out your order
Specifications of ILC0805ER12NK
Internal Part NumberEIS-ILC0805ER12NK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesILC-0805
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreCeramic
Inductance12nH
Tolerance±10%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)350 mOhm Max
Q @ Freq15 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant1.5GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.043" (1.10mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ILC0805ER12NK
Related LinksILC080, ILC0805ER12NK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ILC0805ER12NK Details Description
Related parts for ILC0805ER12NK
RES SMD 2.26KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 71 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
68UF 160V 12,5X20 datasheet.pdf