Vishay/Dale ILC0805ER39NJ
ILC0805ER39NJ picture photo
Mfg. Part Number
ILC0805ER39NJ
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 39NH 300MA 650 MOHM
Datasheet Download
ILC0805ER39NJ.pdf
Availability of ILC0805ER39NJ
QUANTITY
ILC0805ER39NJ Order Process
Ship out your order
Specifications of ILC0805ER39NJ
Internal Part NumberEIS-ILC0805ER39NJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesILC-0805
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreCeramic
Inductance39nH
Tolerance±5%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)650 mOhm Max
Q @ Freq18 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant800MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.043" (1.10mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ILC0805ER39NJ
Related LinksILC080, ILC0805ER39NJ Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ILC0805ER39NJ Details Description
Related parts for ILC0805ER39NJ
D-SUB CABLE - MMU09K/MC10M/X datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR 908Q MCU datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 32TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 0.82UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf