Vishay/Dale ILHB1206ER501V
ILHB1206ER501V picture photo
Mfg. Part Number
ILHB1206ER501V
Manufacturer
Product Category
Ferrite Beads and Chips
Brief Description
FERRITE BEAD 500 OHM 1206
Datasheet Download
ILHB1206ER501V.pdf
Availability of ILHB1206ER501V
QUANTITY
ILHB1206ER501V Order Process
Ship out your order
Specifications of ILHB1206ER501V
Internal Part NumberEIS-ILHB1206ER501V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Filters
FamilyFerrite Beads and Chips
SeriesILHB
PackagingTape & Reel (TR)
Impedance @ Frequency500 Ohm @ 100MHz
Current Rating2.5A
DC Resistance (DCR)60 mOhm Max
Filter TypeDifferential Mode - Single
Package / Case1206 (3216 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Height (Max)0.051" (1.30mm)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ILHB1206ER501V
Related LinksILHB120, ILHB1206ER501V Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ILHB1206ER501V Details Description
Related parts for ILHB1206ER501V
IC REG LDO ADJ 6A TO220AB datasheet.pdf
CARDEDGE 50POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CAP CER 8.7PF 25V T2H 0201 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 12.1 OHM 1% 30W datasheet.pdf
IC FRAM 1MBIT 40MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 66POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
BLZF/SLZF ZE 8 datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 3W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 3.9V 0.3A SNT6A datasheet.pdf
OSC XO 59.000MHZ HCMOS TTL PCPIN datasheet.pdf