Vishay/Dale ILSB0603ER1R2K
ILSB0603ER1R2K picture photo
Mfg. Part Number
ILSB0603ER1R2K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.2UH 25MA 800 MOHM
Datasheet Download
ILSB0603ER1R2K.pdf
Availability of ILSB0603ER1R2K
QUANTITY
ILSB0603ER1R2K Order Process
Ship out your order
Specifications of ILSB0603ER1R2K
Internal Part NumberEIS-ILSB0603ER1R2K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesILSB-0603
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance1.2µH
Tolerance±10%
Current Rating25mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)800 mOhm Max
Q @ Freq35 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant74MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test10MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ILSB0603ER1R2K
Related LinksILSB060, ILSB0603ER1R2K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ILSB0603ER1R2K Details Description
Related parts for ILSB0603ER1R2K
HOOK-UP STRND 20AWG BROWN 100' datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 3.70V SC70-4 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 1KV X7R 2225 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER +/-12V 41W datasheet.pdf
SENSOR PRESS GAUGE +15PSI datasheet.pdf
RES SMD 48.7K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
KEYPAD RUBBER 4X4" LOW PROFILE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf