Vishay/Dale ILSB0805ER1R2K
ILSB0805ER1R2K picture photo
Mfg. Part Number
ILSB0805ER1R2K
Brief Description
FIXED IND 1.2UH 50MA 500 MOHM
Datasheet Download
ILSB0805ER1R2K.pdf
Availability of ILSB0805ER1R2K
QUANTITY
ILSB0805ER1R2K Order Process
Ship out your order
Specifications of ILSB0805ER1R2K
Internal Part NumberEIS-ILSB0805ER1R2K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesILSB-0805
Material - CoreFerrite
Inductance1.2µH
Tolerance±10%
Current Rating50mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)500 mOhm Max
Q @ Freq45 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant75MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test10MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.043" (1.10mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ILSB0805ER1R2K
Related LinksILSB080, ILSB0805ER1R2K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ILSB0805ER1R2K Details Description
Related parts for ILSB0805ER1R2K
TRANSF HDSL2 135:4.6 OHM 3MH SMT datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 2.93 WD 8SOIC datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 4K 28DIP datasheet.pdf
LINE CONDITIONER 600W 3OUT datasheet.pdf