Vishay/Dale ILSB0805ER270K
ILSB0805ER270K picture photo
Mfg. Part Number
ILSB0805ER270K
Brief Description
FIXED IND 27UH 5MA 1.15 OHM SMD
Datasheet Download
ILSB0805ER270K.pdf
Availability of ILSB0805ER270K
QUANTITY
ILSB0805ER270K Order Process
Ship out your order
Specifications of ILSB0805ER270K
Internal Part NumberEIS-ILSB0805ER270K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesILSB-0805
Material - CoreFerrite
Inductance27µH
Tolerance±10%
Current Rating5mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.15 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant17MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.043" (1.10mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ILSB0805ER270K
Related LinksILSB080, ILSB0805ER270K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ILSB0805ER270K Details Description
Related parts for ILSB0805ER270K
HEATSINK DUAL VERT BLACK TO-220 datasheet.pdf
IC RCVR LVDS FPD 24-BIT 64-FBGA datasheet.pdf
KIT RACKMOUNT FOR ZUP SER DC PWR datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 245MHZ 16QSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO218AB datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
DIODE MODULE 1KV 10000A POWRDISC datasheet.pdf
RES SMD 21.8K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
HI-TEMP CONN HDR .100 SNGL 36POS datasheet.pdf