Vishay/Dale ILSB0805ER82NM
ILSB0805ER82NM picture photo
Mfg. Part Number
ILSB0805ER82NM
Brief Description
FIXED IND 82NH 300MA 200 MOHM
Datasheet Download
ILSB0805ER82NM.pdf
Availability of ILSB0805ER82NM
QUANTITY
ILSB0805ER82NM Order Process
Ship out your order
Specifications of ILSB0805ER82NM
Internal Part NumberEIS-ILSB0805ER82NM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesILSB-0805
Material - CoreFerrite
Inductance82nH
Tolerance±20%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)200 mOhm Max
Q @ Freq15 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant255MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.043" (1.10mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ILSB0805ER82NM
Related LinksILSB080, ILSB0805ER82NM Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ILSB0805ER82NM Details Description
Related parts for ILSB0805ER82NM
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 178UH 160MA 2.8 OHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V Y5V RADIAL datasheet.pdf
RES 137K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 8.1PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC BATT PROT 2-4CELL LIION 8WSON datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 0.28A SOT-23 datasheet.pdf
RES SMD 3.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf