Vishay/Dale IM02EB6R8K
IM02EB6R8K picture photo
Mfg. Part Number
IM02EB6R8K
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 175MA 2 OHM TH
Datasheet Download
IM02EB6R8K.pdf
Availability of IM02EB6R8K
QUANTITY
IM02EB6R8K Order Process
Ship out your order
Specifications of IM02EB6R8K
Internal Part NumberEIS-IM02EB6R8K
TypeMolded
Material - CoreIron
Inductance6.8µH
Tolerance±10%
Current Rating175mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant60MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IM02EB6R8K
Related LinksIM02E, IM02EB6R8K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IM02EB6R8K Details Description
Related parts for IM02EB6R8K
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 68PLCC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 112LQFP datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 7/16 5V 36" datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/4W PLASTIC LOG datasheet.pdf
JP CORDSET 7A 1.5M V-LOCK datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG COAX PIN SLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf