Crouzet Switches IMA35652M12
IMA35652M12 picture photo
Mfg. Part Number
IMA35652M12
Manufacturer
Product Category
Proximity Sensors
Brief Description
SENS INDUCT PROX 3W PNP NO M12
Datasheet Download
IMA35652M12.pdf
Availability of IMA35652M12
QUANTITY
IMA35652M12 Order Process
Ship out your order
Specifications of IMA35652M12
Internal Part NumberEIS-IMA35652M12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyProximity Sensors
Series-
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.079" (2mm)
Output TypePNP-NO, 3-Wire
Response Frequency-
ShieldingUnshielded
Material - BodyStainless Steel
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleConnector
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67
IndicatorLED
Package / CaseCylinder
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMA35652M12
Related LinksIMA35, IMA35652M12 Datasheet, Crouzet Switches Distributor
IMA35652M12 Details Description
Related parts for IMA35652M12
LED MULTI-CHIP RED datasheet.pdf
IC POT DGTL 8BIT SGL 1K 8SOIC datasheet.pdf
IC SLIC-DC W/DC-DC CONV PDSO-24 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX QUAD 1X1 14TSSOP datasheet.pdf
CABLE PATCH CAT6 GREEN 7' datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
COLOR CNTRLLR PHOTOMOS OUT datasheet.pdf
Ultra Precision, 36 V, 2.8 nV/☆Hz Dual Rail-to-Rail Output Op Amp IC datasheet.pdf