Vishay/Dale IMC0402ER22NG01
IMC0402ER22NG01 picture photo
Mfg. Part Number
IMC0402ER22NG01
Brief Description
FIXED IND 22NH 400MA 300 MOHM
Datasheet Download
IMC0402ER22NG01.pdf
Availability of IMC0402ER22NG01
QUANTITY
IMC0402ER22NG01 Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC0402ER22NG01
Internal Part NumberEIS-IMC0402ER22NG01
FamilyFixed Inductors
SeriesIMC-0402-01
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance22nH
Tolerance±2%
Current Rating400mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)300 mOhm Max
Q @ Freq25 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant2.8GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC0402ER22NG01
Related LinksIMC0402, IMC0402ER22NG01 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC0402ER22NG01 Details Description
Related parts for IMC0402ER22NG01
IC REG LDO 2.5V 1A DPAK datasheet.pdf
FUSE AUTO 100A 32VDC BLADE datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 12NS 144TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 146VC DO204AC datasheet.pdf
IC FPGA 133 I/O 256BGA datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
CBL RIBN 30COND 0.050 MULTI 300' datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V SOT23-5 datasheet.pdf
DIN-SIGNAL R096MP-5,0C1-3 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 15W datasheet.pdf