Vishay/Dale IMC0402ER22NJ
IMC0402ER22NJ picture photo
Mfg. Part Number
IMC0402ER22NJ
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 22NH 200MA 800 MOHM
Datasheet Download
IMC0402ER22NJ.pdf
Availability of IMC0402ER22NJ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IMC0402ER22NJ Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC0402ER22NJ
Internal Part NumberEIS-IMC0402ER22NJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLIMC0402_IMC0603 Obs 8/June/2015
PCN OtherM-0402/0603/0805 Series 02/Oct/2015
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIMC-0402
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreCeramic
Inductance22nH
Tolerance±5%
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)800 mOhm Max
Q @ Freq19 @ 800MHz
Frequency - Self Resonant2GHz
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC0402ER22NJ
Related LinksIMC040, IMC0402ER22NJ Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC0402ER22NJ Details Description
Related parts for IMC0402ER22NJ
POLYSWITCH 2.6A RESET FUSE SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 2MM STR DL PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC CPLD 160MC 10NS 84PLCC datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 5.9PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf