Vishay/Dale IMC0402ER27NG01
IMC0402ER27NG01 picture photo
Mfg. Part Number
IMC0402ER27NG01
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 27NH 400MA 300 MOHM
Datasheet Download
IMC0402ER27NG01.pdf
Availability of IMC0402ER27NG01
QUANTITY
IMC0402ER27NG01 Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC0402ER27NG01
Internal Part NumberEIS-IMC0402ER27NG01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherM-0402/0603/0805 Series 02/Oct/2015
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIMC-0402-01
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance27nH
Tolerance±2%
Current Rating400mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)300 mOhm Max
Q @ Freq26 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant2.7GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC0402ER27NG01
Related LinksIMC0402, IMC0402ER27NG01 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC0402ER27NG01 Details Description
Related parts for IMC0402ER27NG01
SWITCH PUSH SPST-NO 0.15A 5V datasheet.pdf
IC D/A CONV 16BIT R-R 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOEIAJ datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 340MA 1.64 OHM datasheet.pdf
HOLDER 6 AA CELL W/ BUMP PLATES datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
Crystal 27.1200MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf