Vishay/Dale IMC0402ER33NJ01
IMC0402ER33NJ01 picture photo
Mfg. Part Number
IMC0402ER33NJ01
Brief Description
FIXED IND 33NH 400MA 350 MOHM
Datasheet Download
IMC0402ER33NJ01.pdf
Availability of IMC0402ER33NJ01
QUANTITY
IMC0402ER33NJ01 Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC0402ER33NJ01
Internal Part NumberEIS-IMC0402ER33NJ01
FamilyFixed Inductors
SeriesIMC-0402-01
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance33nH
Tolerance±5%
Current Rating400mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)350 mOhm Max
Q @ Freq24 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant2.35GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC0402ER33NJ01
Related LinksIMC0402, IMC0402ER33NJ01 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC0402ER33NJ01 Details Description
Related parts for IMC0402ER33NJ01
CONN RECEPT 8POS .100 IDC GOLD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
KIT REPLACE TIPS FOR .040" PROBE datasheet.pdf
EMITTER UV 405NM 30MA RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 6DIP datasheet.pdf
D4N-1A31R datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf