Vishay/Dale IMC0402ER7N5J01
IMC0402ER7N5J01 picture photo
Mfg. Part Number
IMC0402ER7N5J01
Brief Description
FIXED IND 7.5NH 680MA 104 MOHM
Datasheet Download
IMC0402ER7N5J01.pdf
Availability of IMC0402ER7N5J01
QUANTITY
IMC0402ER7N5J01 Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC0402ER7N5J01
Internal Part NumberEIS-IMC0402ER7N5J01
FamilyFixed Inductors
SeriesIMC-0402-01
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance7.5nH
Tolerance±5%
Current Rating680mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)104 mOhm Max
Q @ Freq25 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant5.8GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC0402ER7N5J01
Related LinksIMC0402, IMC0402ER7N5J01 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC0402ER7N5J01 Details Description
Related parts for IMC0402ER7N5J01
IC CONFIG DEVICE 4MBIT 100QFP datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 30POS STR datasheet.pdf
LED SML COOL WHITE 5000K 4SMD datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
CABLE MOD FLAT 4COND SILVER 7' datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 20% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf